Štrasburg, 25. marec 2019

Počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu bude Európsky parlament schvaľovať novelu smernice o ochrane autorských práv. Predložený kompromis, na ktorom sa dohodli členské štáty (vrátane Slovenska) a zástupcovia Parlamentu nie je bez chyby, no jeho základný cieľ Anna Záborská schvaľuje: “Autori kníh, článkov, reportáží, obrazov, videí, hudby či filmov si zaslúžia za svoju prácu primeranú odmenu.”

Europoslanci budú hlasovať o viac než 200 pozmeňujúcich návrhoch, ktoré Záborská momentálne so  svojimi spolupracovníkmi analyzuje. Preto zatiaľ nie je jasné, ktoré podporí a ktoré naopak nie.

Europoslankyňa sa však ohradzuje proti anonymnému útoku portálu svetlosveta.sk, ktorý je založený na nepravdách a polopravdách, nie na argumentoch: “Mrzí ma, že KDŽP sa rozhodla viesť kampaň do eurovolieb takýmto zákerným spôsobom.” Záborská zverejnila list, ktorý redakcii tohto portálu  poslala:

“Vážená redakcia,

v článku nazvanom “Tomáš Janco: EÚ chce zaviesť tvrdú cenzúru na internete, je hanba, že za toto hlasovala aj Anna Záborská” hrubým spôsobom dezinformujete čitateľov prirovnaním reformy ochrany autorských práv k tzv. Istanbulskému dohovoru. Rovnako nepravdivé je aj tvrdenie o “vymazávaní” účtov európskych užívateľov služby YouTube – už len preto, že nová smernica sa nebude vzťahovať na starší obsah.

Podporujem princíp ochrany duševného vlastníctva tvorcov, pretože som presvedčená, že každý, kto vytvorí nové hudobné, filmové alebo literárne dielo, si zaslúži odmenu za svoju prácu. Nové technológie umožnili, že tento princíp spravodlivej odmeny je v prostredí internetu často obchádzaný a popieraný. Zákony, ktoré tvorcom umožňujú živiť sa svojou prácou, je preto potrebné prispôsobiť novým podmienkam.

Niektoré ustanovenia návrhu novej smernice môžu byť predmetom vecnej diskusie, pretože nové technológie a prepojené prostredie internetu sú veľkou výzvou pre každého, kto hľadá spravodlivé riešenie. Vítam takúto diskusiu, pokiaľ je založená na argumentoch a vedená s cieľom nájsť čo najlepšie riešenie.

Kresťanské internetové médium by malo stáť na čele snáh o spravodlivosť. Je prekvapujúce a nešťastné, ak sa namiesto toho redakčným článkom založeným na nepravdivých informáciách postaví na stranu tých, ktorí profitujú z tvorivosti druhých – bez toho, aby im priznali právo podieľať sa primerane na zisku dosiahnutom aj z ich práce.”

Samotný návrh smernice nájdete tu (v úvode textu je odkaz aj na celý návrh Komisie, ku ktorému Parlament dáva svoje pozmeňujúce návrhy)
http://www.europarl.europa.eu/…/docu…/A-8-2018-0245_SK.html…